Koncertní pianista

Životopis

David Schmied se narodil ve Zlíně, kde také navštěvoval ZUŠ pod vedením Evy Hanačíkové. Díky svému výjimečnému talentu absolvoval soukromé lekce u mnoha vynikajících pedagogů a klavíristů jako například Dagmar Dubenové, Emila Leichnera, Zdeňka Hnáta, Eugena Indjice, Antonína Kubálka. Za zmínku určitě stojí studium u Renaty Bialasové, u níž studoval do roku 2004 na brněnské konzervatoři. Absolvoval Klavírním koncertem a moll op 16 Edvarda Griega za spoluúčasti Symfonického orchestru Konzervatoře Brno pod taktovkou Aleše Podařila.

David Schmied

Dále pokračoval ve hře na klavír na Janáčkově Akademii múzických umění ve třídě významného českého pianisty Zdeňka Hnáta - žáka legendárního moskevského pedagoga Heinricha Neuhause. Následné dva roky získával řadu pianistických zkušeností v Londýně, zejména privátním studiem u Margaret Fingerhut či Philipa Fowka. Své vzdělání zakončil magisterským diplomem na Hochschule Musik Luzern pod vedením mezinárodně uznávaného Ivana Klánského.

Během studií se s úspěchem zúčastnil několika národních a mezinárodních soutěží. Za všechny jmenujme například Haverhill Sinfonia Soloist Competition v Anglii, YCAT v Londýně, The Bradshaw & Buono International Piano Competition v Carnegie Hall v New Yorku apod. Je laureátem soutěže Concertino Prague, Anglo Czechoslovak Trust v Londýně či Mezinárodní klavírní soutěže Leoše Janáčka, kde se stal vítězem jako nejmladší účastník.

Rovněž absolvoval několik mezinárodních interpretačních kurzů. Například Mezinárodní klavírní kurzy v St. Moritz, Mezinárodní klavírní kurzy Antonína Kubálka či Mezinárodní klavírní kurzy Rudolfa Firkušného, kde studoval pod vedením Mistrových žáků ze Juilliard School, Eduarduse Halima (poslední žák Vladimira Horowitze), Carla Granteho a Avnera Arada.

Účinkuje jako sólista na domácích i zahraničních scénách. S Margit Klepáčovou a Pavlem Fischerem (primárius Škampova kvarteta) provedli jako klavírní trio sérii koncertů ve Westminster Cathedral v Londýně.

V roce 2012 se David Schmied publiku představil na Mezinárodním hudebním festivalu v Hastings v Anglii, kde obdržel cenu poroty za mimořádné provedení 2. Klavírního koncertu Dimitrije Šostakoviče.

V témže roce účinkoval společně s Placidem Domingem Jr a Zuzanou Martinsen na koncertě v Bratislavě pod názvem "Con Amore", kde sklidil obrovský úspěch za skladby Dimitrije Šostakoviče, Sergeje Rachmaninova a Leoše Janáčka.

English Deutsch Français Česky